Popularne posty

wtorek, 12 kwietnia 2011

Świadectwo energetyczne bez tajemnic

Świadectwo energetyczne nie jest bezsensownym nakładaniem kolejnych opłat i wymogów formalnych. Ma na celu przede wszystkim poszerzenie wiedzy na temat energochłonności budynku.

Od 1 stycznia 2009 r. świadectwo energetyczne (certyfikat energetyczny) jest wymagane niemal dla każdego budynku i lokalu oddawanego do użytku i wprowadzanego do obrotu, czyli głównie zbywanego lub wynajmowanego, a także w niektórych sytuacjach dla budynków po znaczącym remoncie albo przebudowie. Certyfikat energetyczny jest ważny dziesięć lat, choć można wykonać nowy, jeżeli poprawi się charakterystykę energetyczną budynku. Taki obowiązek ma w tej sytuacji inwestor lub właściciel budynku. Świadectwa energetyczne mają doprowadzić do obniżenia zużycia energii przez budynki oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dzięki informacjom, jakie zawiera certyfikat energetyczny, użytkownik może nie tylko dokonać świadomego wyboru budynku energooszczędnego, lecz także podjąć decyzję dotyczącą ewentualnych modernizacji. Obowiązkowe certyfikaty energetyczne mają promować budownictwo energooszczędne.



Co zawiera świadectwo energetyczne?



Świadectwa energetyczne posiadają dane na temat zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną i energię końcową. Certyfikaty energetyczne wyrażają energię, która jest potrzebna, żeby pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie domu, przygotowywanie ciepłej wody użytkowej, ewentualną wentylację i klimatyzację oraz pracę napędów. Świadectwo energetyczne zawiera również ilość energii potrzebnej na zaspokojenie potrzeb każdego roku użytkowania budynku. Profesjonalnie przygotowany certyfikat energetyczny może wpłynąć na wartość naszej nieruchomości. Świadectwo energetyczne budynku jest dokumentem urzędowym. Certyfikaty energetyczne pozwalają lepiej poznać strukturę kosztów, które musimy ponieść w procesie zarządzania nim. Jednocześnie świadectwa energetyczne wskazują możliwości ograniczenia kosztów związanych z energią dostarczaną do obiektu. Niski koszt eksploatacji energetycznej budynku może być jednym z elementów mających wpływ na decyzję o zakupie, czy wynajmie danego budynku.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz